Londýn - Velká Británie

Londýn, hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, je sídlem panovníka i představitelů anglikánské církve. Své sídlo zde mají i představitelé vlády a parlamentu. Londýn, ležící na řece Temži, zasahuje hned do několika hrabství, a to Middlesex, Essex, Herfordshire, Kent a Surrey.

Londýn - Buckinghamský palácJako většina hlavních měst, je i Londýn centrem kulturního, politického i společenského dění. Londýn bývá často označován jako světové centrum obchodu, kultury a módy. Společně s New Yorkem, Tokiem a Paříží patří Londýn mezi čtyři nejdůležitější města na světě.

Historie Londýna je dlouhá téměř dva tisíce let. Prvně bylo toto místo osídleno kolem roku 800 př.n.l., kolem roku 43 n.l. se zde pak usadily legie Julia Ceasara. Ty odtud odešly v 5. století a místo opět osídlili původní obyvatelé, kteří se museli bránit nájezdům Vikingů, které ukončil až král Alfréd Veliký. K významným událostem, které ovlivnily celou zemi, patří založení protestantské církve králem Jindřichem VIII. Významnou panovnicí byla i královna Alžběta I., během jejíhož panování v Londýně žil William Shakespeare. Londýn v té době zažívá velký rozkvět. K úpadku dochází až za diktatury Olivera Cromwella.

Londýn během své existence ale také postihlo několik katastrof. V roce 1665 zasáhl město velký mor, při kterém zahynulo 85 tisíc lidí. O rok později zachvátil město velký požár, který zničil velkou část města. To na druhou stranu odstartovalo velkou stavitelskou vlnu, která ovlivnila dnešní podobu města. K velkému rozmachu stavitelství došlo za vlády královny Viktorie, během jejíž vlády se Británie stala světovou velmocí.

Hlavní metropole Velké Británie je oblíbeným cílem milionů turistů, kteří sem každoročně přijíždí na dovolenou obdivovat překrásné historické památky, ale také poznávat zdejší kulturu a obyvatele. Z České republiky se do Londýna můžete přepravit různými dopravními prostředky. Nejrychleji, přibližně za 2 hodiny, se sem dostanete letadlem. O něco déle, ale zato levněji, vás do Londýna přepraví autobus, který známý kanál La Manche překoná jízdou na trajektu, nebo ho projede tunelem, který byl slavnostně otevřen v roce 1994, a kterým projíždí také vlak. Rezervaci letenky nebo zakoupení jízdenky byste ale neměli odkládat.

Londýn - Tower BridgeVčas byste měli provést také rezervaci ubytování. Přestože se v Londýně nachází spousta ubytovacích zařízení, je nutné pamatovat si, že se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších měst na světě, takže existuje možnost, že po příjezdu do města vám zabere dost času, než někde seženete pokoj. To platí především v době, kdy se zde koná některá významná událost.

Největšími lákadly této významné metropole jsou zdejší historické památky, ke kterým patří Buckinghamský palác, Tower of London, Tower Bridge nebo Houses of Parliament společně s Westminsterským zvonem, známým jako Big Ben. Tyto, a mnohé další památky a zajímavá místa si můžete prohlédnout také v rámci eurovíkendového zájezdu do Londýna.

Doprava a ubytování v Londýně

Do Londýna se můžete dopravit různými dopravními prostředky, jak lodí, tak i díky tunelu pod Lamanšským průlivem také autem či po železnici. Většina turistů ale volí jako způsob dopravy letadlo.

Pokud se rozhodnete vydat se do Londýna autobusem, počítejte s tím, že vám cesta zabere 17 – 20 hodin. Za zpáteční jízdenku přitom zaplatíte 2000 Kč – 2500 Kč. Přes kanál se pak můžete dostat různými cestami. Některé autobusové společnosti jezdí tunelem pod kanálem, jiné dávají přednost trajektům. Rychle, pohodlně a také poměrně levně se do Londýna můžete dostat letecky. Let trvá přibližně 2 hodiny a přistává se nejčastěji na letišti Heathrow. Využívané jsou ale také letiště Gatwick nebo Stansted. V průměru se cena za zpáteční letenku pohybuje okolo 5 500 Kč.

Ve městě se můžete pohybovat prostřednictvím veřejné dopravy, například autobusem, metrem nebo vlakem. Pro Londýn jsou typické červené dvoupatrové autobusy, tzv. double deckery, které jsou ale postupně nahrazovány novějšími typy. Legendou je rovněž i londýnské metro.

Londýn patří mezi nejnavštěvovanější města na světě, takže se můžete spolehnout na to, že zde najdete skutečně velké množství různých ubytovacích zařízení. Najdete zde hotely, penziony, hostely i apartmány, také univerzitní koleje a mnoho kempů. Přesto byste nic neměli nechat náhodě a v případě, že se v Londýně bude konat nějaká významná akce, si rezervujte ubytování včas.

Kromě klasických ubytovacích zařízení máte možnost ubytovat se také v soukromí. V neposlední řadě můžete využít možnosti postavit si nedaleko centra Londýna stan. Některé kempy jsou ve velmi dobré dojezdové vzdálenosti od centra, kam se dostanete i za 35 minut. Levně se v Londýně můžete ubytovat také v hostelech. Ty nabízejí možnost ubytovat se ve studentských noclehárnách nebo v menších dvoulůžkových pokojích. V době prázdnin se můžete ubytovat také v londýnských kolejích.

Památky a zajímavosti v Londýně

Londýn - Tower of LondonV hlavním městě Velké Británie, v Londýně, se nachází opravdu skvostné kulturní památky, ale i různé moderní atrakce, které proslavily tuto metropoli po celém světě.

Jednou z nejznámějších památek v Londýně je Buckinghamský palác, který je oficiálním sídlem britského krále či královny. Postaven byl v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu. Do roku 1512 sloužily jako sídlo panovníků Houses of Parliament. Dnes jsou tyto budovy, které naleznete u řeky Temže, sídlem dolní i horní sněmovny parlamentu. Součástí těchto budov je i Velký westminsterský zvon, Big Ben.

K významným londýnským památkám patří řadu let také hrad Tower of London. Dnes jsou zde uloženy korunovační klenoty a největší diamant na světě. Prohlédnout si zde můžete také kolekci brnění nebo sbírku zbraní. Tento hrad ale proslul také jako místo, kde bylo popraveno množství významných osobností. Nedílnou součástí hradu je také devět havranů, kteří toto místo nesmí nikdy opustit.

Během potulování Londýnem si nezapomeňte pořídit také pár fotek nejslavnějšího a nejkrásnějšího zdejšího mostu, slavného Tower Bridge. Tento most se může kdykoliv zvednout, aby pod ním mohli proplout lodě. Tradičním místem korunovací i posledního odpočinku anglických panovníků, ale i dalších významných osobností, jako Charles Darwin, Rudyard Kipling nebo Charles Dickens, je Westminsterské opatství.

Londýn - Houses of Parliament - Big Ben V Londýně byste neměli zapomenout navštívit slavné Muzeum voskových figurín Madam Tussaud, kde si můžete prohlédnout řadu významných osobností. Muzeí je zde samozřejmě mnohem víc. Najdete zde Museum of London, Museum of Archaelogy, Royal London Vax Museum a mnohé další. K nejznámějším náměstím a dopravním uzlům patří Picadilly Circus, kterému dominují velká obchodní centra. Náměstí dominuje socha Erota, bůžka lásk, jehož paže ukazuje směrem k Trafalgarskému náměstí. Na něm se pak nachází velkolepé kašny a pomník admirála Nelsona, kterého obklopují čtyři bronzové lví sochy.

Londýnské oko

Londýn - londýnské okoLondýn patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější světové metropole, které každoročně navštíví miliony turistů. Hlavní město Velké Británie nabízí nejen množství historických památek, ale také různé zábavné atrakce, které pobaví nejen děti, ale také dospělé návštěvníky.

Jednou z největších atrakcí v Londýně je obří Londýnské kolo, někdy nazývané také jako Londýnské oko z anglického London Eye. Oficiální název ovšem zní British Airways London Eye. Samotní Londýňané jej označují jako Millenium Wheel, Kolo tisíciletí. Tuto jedinečnou atrakci najdete na jižním břehu řeky Temže.

Londýn se obřím kolem poprvé pochlubil v roce 1999, ale aby město vykročilo do nového tisíciletí s něčím novým, bylo kolo pro veřejnost přístupné až od roku 2000. Zajímavostí je, že se na realizaci tohoto obřího kola podíleli různé národy. Konstrukci kola vytvořili Holanďané, Britové pak vyrobili otáčecí část. Ložisko kola zhotovili v Německu, lana pocházejí z Itálie a kabiny z Francie. Na kole najdete ale také českou stopu, hřídel a náboj pro kolo totiž byli zhotoveny v České republice firmou Škoda.

Londýnské obří kolo váží 1700 tun, rychlost vnějšího kola je 0,9 km za hodinu, takže jedna otáčka trvá asi 30 minut. Otáčí se tak pomalu, že dokonce ani nezastavuje. Jen v případě, že nastupuje invalidní nebo starší člověk, se kolo zastaví. Tato velkolepá atrakce sahá do výšky 135 metrů, v obvodu měří 424 metrů a komfortních, plně klimatizovaných kabin, kam se vleze 25 lidí, je zde 32.

Jedinečný výhled je pro turisty dostupný každý den, během hlavní sezóny od 10 do 21 hodin. Připravte si ale větší obnos, vstupenka vás totiž vyjde asi na 500 Kč. K Londýnskému oku se nejrychleji dostanete metrem, vystoupit byste měli na stanici Westminster nebo Waterloo.

Než budete moct vstoupit do vyhlídkové kabiny, musíte se podrobit důkladné prohlídce. Kromě toho, že turisté musí ukázat tašky, je obsluha kola ještě prověří mobilním skenerem. Prázdná kabina se při každé výměně cestujících kontroluje, jestli tam někdo nenechal něco ležet.

Eurovíkend v Londýně

Londýn je vyhledávanou turistickou destinací i co se týče oblíbených eurovíkendových zájezdů. Možnost sbalit si věci a na tři nebo čtyři dny vyrazit na prohlídku jednoho z nejkrásnějších evropských měst, volí čím dál tím více turistů. Těchto pár dnů stačí na poznání větší části města a jeho nejzajímavějších památek.

Cestovní kanceláře nabízející zájezdy do Londýna ve většině případů zprostředkovávají tyto zájezdy prostřednictvím letecké dopravy. Ceny těchto eurovíkendových zájezdů do Londýna se pak pohybují od 7 000 Kč. Dáváte-li přednost autobusové dopravě, můžete vyrazit na krátkou dovolenou do Londýna už za 4 500 Kč. Mnohé cestovní kanceláře nabízí možnost různých akcí, jako jsou last minut, takže můžete ještě ušetřit. Ubytování je pak ve většině případů zajištěno ve tříhvězdičkových hotelech. V ceně zájezdu jsou rovněž služby profesionálního průvodce.

Většina turistů jezdí do jednoho z nejznámějších evropských velkoměst kvůli historickým památkám. Kromě již uvedených nejvýznamnějších památek najdete v Londýně další řadu velmi zajímavých míst, které byste měli během své dovolené v Londýně navštívit. Celý den byste si měli vyčlenit například na návštěvu londýnské ZOO. Stejně jako má New Yorsk svůj Central Park, má i Londýn svůj park, kterým je Hyde Park proslavený svým řečnickým koutkem (Speaker’s Corner). Zajít byste měli také do slavné ulice Downing Street, kde je v domě č. 10 od roku 1732 sídlo ministerského předsedy.

Pokud si budete chtít prohlédnout toto impozantní město pěkně z výšky, vlezte si do kabiny London Eye, londýnského oka, jehož protočení zabere asi půl hodiny. Moderních zajímavostí je v Londýně samozřejmě víc, například mrakodrap The Shard, Střep. Jedná se o skleněnou pyramidu, která je vysoká 310 metrů. Najdete zde také údajně největší zastřešenou stavbu na světě, Millenium Dome. Londýn se může pochlubit také gigantickými zátarasy na Temži, které mají za úkol chránit město před zaplavením.

© Copyright 2024 | Británie, Anglie, Spojené království Velké Británie a Severního Irska | www.ebritanie.cz
Vyrobilo: MFÁčko.cz